Yellen Piyasalara Ne Mesaj Verdi?

Cuma günkü Janet Yellen’ın konuşmasına değinerek değerlendirmesine başlayan Adnan Çekçen konuşmasında şunları söyledi: Cuma günü oldukça hareketliydi piyasalar. Çünkü FED Başkanı Janet Yellen özellikle küresel ekonomideki gelişmelere değindi ancak ABD verilerinin güçlülüğüne vurgu yaptı, bu önemliydi. Ama ikinci etkiyi de FED Başkan Yardımcısı Fischer yaptı. FED Başkanı Yellen’ın konuşmalarını başkan yardımcısı Fischer yorumladı. Eylül ayında bile Faiz artırabileceği ihtimali olduğunu söyledi. Bu önemliydi çünkü piyasalarda özellikle dolar tarafında tamamıyla trend şu an itibariyle değişti. Yani EURUSD ’daki sert düşüş sonrası EURUSD aşağı trende döndü. USDRTY yönünü tekrar yukarı yönlü çevirdi, GBPUSD ve USDJPY. Bunlar genel itibariyle dolar lehine hareket eden pariteler olarak lehine çıktı. Dolayısıyla bu hafta çok daha önemli olabilir. Çünkü FED Başkan Yardımcısı Fischer’da buna Dikkat çekti. Özellikle istihdam tarafı yakından takip ediliyor. Dolayısıyla bu hafta üç kritik veri önemli olacak.  Bugün çekirdek kişisel tüketim giderleri açıklanacak Amerika tarafında PCE enflasyonu dediğimiz ISM imalat verisi var.  Cuma günü tarım dışı istihdam verisi var. Bu hafta tüm veriler eğer beklentileri karşılarsa eylül ayını bile fiyatlamaya başlayabiliriz. EURUSD ’da tekrardan yukarı yönlü bir hareket anlamına geliyor.

USDTRY tarafı da önemli desteklerden yükselmişti. Özellikle 92’ler 93 seviyeleri özellikle alım yeri olarak değerlendirildi piyasalarca. Dolayısıyla buralardan destek alması dolayısıyla FED etkisinin doları yukarı taşıdığını görüyoruz. Eğer bu yükseliş hareketi devam ederse 2,97 seviyelerine doğru bir ivmelenme takip edebiliriz. Burası kritik bir direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. 2,97’de aşılırsa tekrardan 98 – 99 seviyelerine doğru yukarı yönlü bir hareket görme ihtimalimiz var. Çünkü gelişen piyasalar haftaya baskıyla başladı. Dolara karşı tüm gelişmekte olan para birimleri de şu an itibariyle değer kaybediyor.’

Değerlendirmesine BİST tarafına değinerek devam eden Adnan Çekçen şunları söyledi : ‘ Biraz baskı görebiliriz. Çünkü bu FED hikâyesi daha yakından piyasalarda fiyatlanmaya başladı. Biz Cuma günü kritik bir direnci aşamamıştık. 77400 seviyesi burada önemli bir direnç noktasıydı. Dolayısıyla Yellen sonrası açılışın eksi ile yapıldığını görüyoruz. Yeni hafta bu direnç noktası ön planda olacak. Eğer Amerika verileri beklentileri karşılayamazsa dolardaki dengelenmeye bağlı olarak endekste tekrardan yukarı yönlü hareket görme ihtimalimiz var. Teknik bir seviye vermemiz gerekirse de 77400 aşılırsa yeni bir yükseliş hareketi görebiliriz. Bugün görme ihtimalimizin düşük olduğunu söyleyebiliriz.

FED Başkanı’nın konuşma metninin genelinde resesyonla alakalı Yellen ‘ın yorumlarını takip ettik. Aslında üç ayrı fiyatlama vardı, Yellen konuşmaya başladığında. Daha yakından takip edenler bilir. Dolar önce tekrar yükseldi, tekrar bir düşüş ve tekrar yükselişe geçti. Düşüş sebebi FED Başkanı Janet Yellen’ın resesyona karşı alınabilecek önlemlere vurgu yapması. Özellikle tahvil alım programları açık piyasa işlemleri ile beraber eğer ABD ekonomisi resesyonla karşılaşırsa tekrardan varlık alımlarının devreye gireceği yönünde bir ifade kullandı. Tabii burada küresel gelişmelerde önemli olacak. Aslında bakarsak ABD verileri çok da beklentileri karşılayamıyor. Üst üste özellikle imalat tarafı bunlar beklentileri karşılayamazsa bu yeni bir kaygı anlamına gelebilir. FED aralıkta da faiz artıramıyorsa muhtemelen resesyon riskinden kaynaklı böyle bir hamle yapamıyor demektir. Dolayısıyla asıl hareketliliği biz o tarihten sonra görebiliriz. Böyle bir risk her zaman olacaktır ABD ekonomisi için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir